016546044Box Office 01635 46044
Go to What's On

THE RIVALS

By Richard Brinsley Sheridan
Adapted by Beth Flintoff

'A sparkling hit' The Spy in the Stalls ★★★★★

'An absolutely stellar cast' Henley Standard

'Charismatic central performances enhance an enjoyable and contemporary production of Sheridan’s comedy.' The Stage ★★★★

'An enjoyable theatrical treat' Daily Info

'A frothy, laugh-aloud showcase for the talents of the playwright and this excellent cast' Newbury Weekly News

Thu 15 Mar 2018 - Sat 21 Apr 2018

Bath 1775. 

Lydia Languish is passionately in love with a dashing but penniless soldier with whom she plans to elope.

Mrs Malaprop, her guardian, commands she ‘illiterate him’ from her memory and marry the rich and handsome son of a friend who is ‘the very pineapple of politeness’.

Little do they realise that both poor Beverley and the wealthy Captain Absolute are one and the same young man. Cue confusion, romance, misunderstanding and a twilight duel.

Taking place over one hilarious day, this classic comedy of desire, intrigue and romantic delusion, bursts onto The Watermill stage. An energetic ensemble perform a fresh, funny and fast-moving new version directed by Jonathan Humphreys whose previous credits include The Mighty Walzer (Manchester Royal Exchange) and Romeo and Juliet (Sheffield Crucible).

RUNNING TIME

Act One
1 hour and 15 minutes
Interval
20 minutes
Act Two
55 minutes


Principal Sponsor


Directed by Jonathan Humphreys
Designed by James Cotterill
Lighting designed by Katharine Williams
Composer and Sound Designer Simon Slater

Daniel Abelson

Bob Acres

Studied at Metropolitan School of Theatre.

Theatre: William Wordsworth (Theatre by the Lake); Once in a Lifetime (Young Vic); The Mighter Walzer (Royal Exchange Theatre, Manchester); A Midsummer Night’s Dream (Opera North); The Comedy of Errors (Sprite Productions); Me, As A Penguin (Arcola Theatre and National Tour); Country Magic (Finborough Theatre); Goodbye My Love (Southwark Playhouse); Macbeth (West Yorkshire Playhouse); 5/11, King Lear, The Government Inspector, Seven Doors, Thermidor, The Seagull and Holes in the Skin (Chichester Festival Theatre).

Film and Television: Humans, The Rack Pack, Law & Order, Coronation Street, The Royal Today, Nice Guy Eddie and Robin Hood.

Charlotte Bate

Julia

Theatre: King Lear (The Orange Tree Theatre); Blackthorn (West Yorkshire Playhouse); Watership Down (The Watermill Theatre); Romeo and Juliet (Sheffield Crucible).

Theatre whilst training at Guildhall School of Music and Drama includes: Burn By The Sun; Machinal; Twelfth Night; Her Naked Skin; The Browning Version; The Comedy of Errors; Medea; The Hired Man; Flare Path; Time and the Conways; The Way of The World; Uncle Vanya; 4.48 Psychosis; The Mystery Plays; Nights at the Circus; The Perils of Love and Gravity.

Radio: Dombey and Son
.

Emma Denly

Lydia Languish

Emma is a recent RADA graduate where she was a Wall Trust Scholar.

Theatre: The Woman In The Moon (Shakespeare’s Globe/The Dolphin’s Back); The Importance of Being Earnest (Theatr Clwyd); Saint George and the Dragon - workshop (NT Studio); Women Redressed (Park Theatre); Henry I of England (RBL Theatre Co.); The Elder Brother, Sapho and Phao and Fedele and Fortunio (all Read Not Dead at the Sam Wanamaker Playhouse, Shakespeare’s Globe); Charlie Hebdo: An Epistolary Play and Very Nearly Totally F*cked (both RADA Festival); Uninvited (New Diorama Theatre/Edinburgh Fringe) and Twelfth Night, Henry V, Comedy of Errors and Hamlet (all Pendley Shakespeare Festival).

Theatre whilst training: Macbeth (Sam Wanamaker Festival); The Beggar’s Opera, Speaking In Tongues, Pains of Youth and The Country Wife (all RADA).

Film: Golden Girl (London Film School); Christmas Hacks (Baldy Productions); RvR (Succubus) and The Olive Branch (RADA).

Ncuti Gatwa

Jack Absolute

Theatre: Claim (Sheffield Crucible); Trouble in Mind (The Print Room); A Midsummer Night’s Dream and 946: The Amazing Story of Adolphus Tips (The Globe); Lines (The Yard Theatre); Shakespeare in Love (Duke of York’s Theatre); Romeo and Juliet (HOME Theatre Manchester); Dundee Rep Scheme (Dundee Rep Theatre Ltd); Victory (Royal Scottish Conservatoire); Three Sisters, Mourning Becomes Electra, Twelfth Night, Faustus 86’, Tartuffe, (Royal Conservatoire of Scotland); I Knew a Man called Livingstone (Toto Tales); Let the Right One In (National Theatre of Scotland R&D); The Blues Brothers Live (C Venue, Chambers Street); The Rat Pack Live (Edinburgh School of Art).

Television: Bob the Servant (BBC Scotland).

Christopher Logan

Sir Lucius

Theatre: The Merchant of Venice (UK & International Tour/The Globe); The Tempest (The Globe); Cymbeline (The Globe); Playboy of the Western World (Southwark Playhouse); The Merchant of Venice, Doctor Scroggy’s War, Julius Caesar (Shakespeare’s Globe); Therese Raquin (Finborough Theatre); A Midsummer Night’s Dream, Blue Stockings (The Globe Theatre); The Magistrate (National Theatre); Macbeth (Sheffield Crucible); The Way of The World (Chichester Festival Theatre); Drama at Inish (Finborough Theatre); The Belle’s Stratagem (Red Handed Theatre Company/Southwark Playhouse); The School For Scandal (The Barbican); A Midsummer Night’s Dream (Headlong); The Picture (Salisbury Playhouse); The Comedy of Errors (Regent’s Park Open Air Theatre); Philadelphia, Here I Come! (Gaiety Theatre, Dublin); The Rivals (Southwark Playhouse); Ape-Warden (Chichester/Birmingham Rep); The Life and Adventures of Nicholas Nickelby (Chichester/West End/UK Tour/Toronto); Twelfth Night (Thelma Holt Productions); Shakespeare’s Lovers (Cunard); The Quare Fellow (Oxford Stage Company).

Film includes: Now You See Me 2 (Liongsgate); Hummingbird (Shoebox Films); The Magic Flute (Idéale Audience); Mrs Henderson Presents (BBC Films); Esther Kahn (Empire Pictures).

Television: Kerching! (CBBC). Radio: The Arab/Israeli Cookbook (BBC).

James Mack

Faulkland

Theatre:Ragtime (Charing Cross Theatre); Rain (Matchstick Theatre); Macbeth (The Watermill Theatre); This Heaven (Finborough); Hay Fever (Duke of Yorks West End); A Christmas Carol (Old Red Lion); Journey’s End (The Watermill Theatre); Confusions (Theatre Royal Haymarket Youth Company); The Insect Play (Theatre Haymarket Youth Company).

Theatre whilst training at Guildhall:The Laramie Project; Twelfth Night; Arthur Gride in The Life and Adventures of Nicholas Nickleby; Toast; As You Like It.

Julia St John

Mrs Malaprop

Theatre includes: I Capture the Castle, Jefferson’s Garden (Watford Palace Theatre), The History Boys (Sheffield Crucible), The Seagull (Southwark Playhouse), Our Father (Watford Palace), The Archbishop’s Ceiling (Southwark Playhouse), The Madness of George lll (West Yorkshire Playhouse/Birmingham Rep), The Three Sisters (Chichester Festival Theatre), A Tale of Two Cities (Cambridge Theatre Co), Nana (Shared Experience, Almeida Theatre/West End), McGrotty and Ludmilla (Glasgow Tron), Larkrise (Leicester Haymarket/Almeida), Private Lives, Far From the Madding Crowd, Amadeus, She Stoops to Conquer, King Lear (New Victoria Theatre), Peter and the Wolf (Staffordshire Symphony Orchestra), Gullivers Travels (Gate Theatre) and seasons at Westcliff, Theatr Clwyd and Common Stock.

TV includes: The Line of Beauty, A Place of Execution, Lewis, Harry Enfield and Chums (3 series), High Stakes, Casualty, The Grand, Poirot, Doc Martin, The Glass, The Brittas Empire (5 series), GBH, A Question of Attribution, Heartless, A Touch of Frost (5), Julian Fellows Most Mysterious Murders, The Victoria Wood Show, The Blackheath Poisonings, Doctors, Boon, Lovejoy.

Films include: The Young Victoria, Princess in Love, Jab Tak Hai Jaan.

Directing credits include: A Wake (Old Red Lion), Looking for Vi (Riverside Studios), Shakespeare His Wife and the Dog (Edinburgh Festival, UK and US tour), Walter & Lenny (Chichester Festival Theatre).

Michael Thomas

Sir Anthony

Theatre includes: Love for Love (RSC); The Hypochondriac (Theatre Royal Bath); The Crucible (Old Vic); All My Sons (Watermill Theatre); People (Tour, National Theatre); Before The Party (Almeida); Lettice And Lovage (The Watermill); As You Like It and The Tempest - Old Vic/Bridge Project (BAM, New York, Old Vic); All’s Well That Ends Well (National Theatre); Waste (Almeida Theatre); St Joan (National Theatre); In Praise Of Love (Chichester Festival Theatre); Our Country’s Good (Liverpool Everyman/ Playhouse); Women Beware Women (RSC); King Lear (Chichester Theatre); Pillars Of The Community (National Theatre); Festen (Almeida & Lyric Theatre); The Malcontent (RSC Stratford and West End); Under The Curse (The Gate Theatre); Edward III (RSC Stratford and West End); The Roman Actor (RSC Stratford and West End); The Comedy Of Errors (RSC Stratford); Henry V (RSC Stratford).

Television includes: Endeavour, Holby Blue, Trial And Retribution, Doctors, Ultimate Force, Rosemary And Thyme, Holby City, Playing The Field, Eastenders, The Brokers Man, Underworld, Wind And A Prayer, Bodyguards, Casualty, Gobble, Soldier Soldier, The Bill, Joking Apart, Peak Practice, The Upper Hand, Head Over Heels, Side By Side, The Life And Times Of Henry McGovern, Red Fox, A Small Dance, Boon, Chancer.

Film includes: Paper Mask (British Screen Productions) and The Children Act (BBC Films).